İçeriğe geç

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur? En Etkili 6 Yöntem

  • SEO

SEO ve PPC için anahtar kelime bulma süreci benzerdir. Aradaki fark başka ölçütlere bakılmasıdır. Anahtar kelime fikri bulmak için yapmanız gereken ilk şey, alanınızla (nişinizle) ilgili tohum anahtar kelimeleri (seed keywords) bulmaktır.

Tohum anahtar kelime nişinizle ile ilgili aklınıza gelen temel kelimelerdir. Bir örnek üzerinden devam edelim.

Web analizi hizmeti verdiğinizi varsayalım. Web siteniz için blog yazıyorsunuz. Bu durumda tohum anahtar kelimeleriniz, web analitik araçları olan Google Analytics, Adobe Analytics, Kissmetrics, Hotjar vb. olabilir. Bunlar web analiz araçlarıdır.

Şimdi bu örnek üzerinden nasıl anahtar kelime fikirleri edineceğinizi ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Google ve Youtube Öneriler

Google’da arama butonuna kelime yazdığınızda açılır bir liste olduğunu fark etmişsinizdir. Bu açılır listedeki kelimeler aslında kullanıcılar tarafından en çok aranan sorgulardır.

Şimdi arama kutusuna tohum anahtar kelimemizden biri olan Google Analytics’i yazalım.

Anahtar kelime fikri  bulmak için Google öneriler.

Çıkan sonuçlar bize en çok hangi kelimelerin arandığı konusunda çok büyük bir öngörü verir.

Şimdi Youtube’da Google Analytics kelimesini aratalım.

Benzer sonuçlar alırız.

Google ”Kullanıcılar bunları da sordu”

Arama kutusunda tohum anahtar kelimemiz olan Google Analytics’i arattığımızda, kullanıcılar bunları da sordu bölümünü görürüz.

Fark ettiyseniz soru şeklinde sonuçlar verir. Bu kelimeler uzun kuyruklu kelimeler olabilir. Daha fazla analiz etmek için anahtar kelime listenize ekleyebilirsiniz. Analiz ettiğiniz ve iyi sonuçlar elde edeceğinizi düşündüğünüz kelimeleri anahtar kelime olarak kullanabilirsiniz.

Google İlgili Aramalar

Yine arama sonuç sayfasının en altında ilgili aramalar bölümünden aradığınız kelimenin benzerlerini görebilirsiniz.

Bu sonuçlara tekrar tekrar tıklayarak anahtar kelime araştırmanızı derinleştirebilirsiniz. Bu anahtar kelime fikir edinme açısından iyi bir kaynak sağladığı gibi, konunuzun alt başlıklarını gözden geçirmenize de yarar sağlar.

4. Sözlük ve Forumlar

Nişinizle ilgili anahtar kelime fikri edinmek için R10, ForumDonanım, Ekşi Sözlük gibi insanların sık sık ziyaret ettiğimi alanlarda göz gezdirebilirsiniz.

Mesela, R10’da Google Analytics konu başlıklarına bakalım.

Açılan konu başlıkları incelendiğinde, Google Analytics yapılandırma ayarlarıyla ilgili kapsamlı bir blog yazısı yazmak ya da hizmet sayfamızdaki başlıklar için bu kelimeleri kullanmak mantıklı olabilir.

Örneğin Ekşi Sözlük’te bu konu ile ilgili yazılan bir entry dikkatimi çekti. Google Analytics arayüzü ile ilgili anahtar kelime araştırması yapabilirim.

Wikipedia

Wikipedia, alt başlıklarını ve içeriğini nişinizde anahtar kelime fikri olarak kullanabileceğiniz ölçüde geniş içeriğe sahip büyük bir kaynaktır.

Örneğin Google Analytics içeriğine baktığımızda, anahtar kelime potansiyeli olma niteliği taşıyan bir kaç kelime buldum.

Anahtar Kelime Araçları

Anahtar kelime araçları size yüzlerce anahtar kelime fikri sunar. Piyasada, ücretli ve ücretsiz birçok anahtar kelime aracı vardır. Semrush, Ahrefs gibi ücretli araçlar size hem zaman kazandırır hem de çok fazla öngörü sağlar. Ancak bu rehberi okuyan bir çok kişinin yeni başlayan olduğunu varsaydığım için size en iyi ücretsiz anahtar kelime araçlarını tanıtacağım. Ücretsiz anahtar kelime araçları kötü sonuçlar çıkarmaz. Sadece raporlama ara yüzleri işlevsel değildir ve daha az öngörü sağlar.

  • Google Anahtar Kelime Planlayıcı : En doğru sonuçları veren anahtar kelime aracıdır. Çünkü kaynağın kendisi Google’dır. Özünde bir PPC aracıdır. Ancak SEO içinde kullanılır. Google Ads arayüzünden ulaşılır. Google Ads hesabı edindikten sonra panelde ki üst menüden araçlar ve ayarlar bölümünden kullanabilirsiniz.
  • Ubersuggest : Ünlü dijital pazarlamacı ve girişimci Neil Patel tarafından sunulan bir kelime aracıdır. Günde 3 kelimeye kadar ücretsiz anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Ücretli sürümü de piyasa koşullarına göre ucuzdur. Ancak bir Ahrefs, Semrush, Moz anahtar kelime araçları gibi kullanışlı ve güçlü değildir.
  • Google Trendler : Trend konular bulabilir, anahtar kelime fikri edinebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizin son aylarda nasıl bir performans gösterdiğine bakabilirsiniz.
  • Keyword Suffer : Google Chrome eklentisidir. Google’da arama yaptığınızda aylık hacimleri gösterir. Aynı zamanda sonuç sayfasının sağ bölümünde aradığınız kelimeye benzer yeni anahtar kelime fikirleri sunar.
  • Ahrefs Keyword Generator : Ahrefs’in ücretsiz anahtar kelime bulma aracıdır. SEO anahtar kelime zorluğunu da 100 üzerinden puanlar.
  • Sovvle : Arama motorları, Amazon, Youtube, Wikipedia için anahtar kelime önerileri gösterir.
  • Keywordsheeter : Kelimeniz ile ilgili yüzlerce anahtar kelime fikri üretir. Ayrıntılı ve alakasız çok sonuç çıkarsa da aklınıza gelmeyen bir kelime bulma olasılığınız fazla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir