İçeriğe geç

Arama Ağı Reklamları Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

  • PPC

Arama Ağı Reklamları Nedir?

Arama Ağı reklamları, arama motorlarında arama yaptığınızda size gösterilen reklamlardır. Arama Ağı kampanyaları ile web sitenizi, ürünlerinizi yada hizmetlerinizi arayan insanlara ulaşabilirsiniz. Bu reklam türünün, Arama amacı (search intent) ve alıcı amacı (buyer intent) taşıması bu reklamları benzersiz kılar. Yani reklamlarınızı sadece arama motorunda sorgulayan insanlara gösterebilme imkanınız vardır ve sadece reklamınıza tıklandığında ücretlendirilirsiniz. Ayrıca insanların neyi ne için aradığını, sorgu şekillerine göre tahmin etme imkanınız vardır.

Bir örnek ile devam edelim.

Google arama motorunda Semrush kelimesini aratalım.

Arama ağı reklamlarının SERP'te nasıl gözüktüğüne bir örnek.

Arama motoru sonuç sayfasında (SERP) çıkan ilk sonuç, Google Ads ile verilen bir reklamdır. Bunlara PPC (Pay-Per-Click) reklamcılığı da denir. Yani tıklama başına ücretlendiriliyorsunuz.

Arama Ağı Reklamları Nasıl Kullanılmalıdır?

Arama Ağı reklamları diğer reklam türleriyle birlikte kullanılmamalıdır. Farklı amaçlara hizmet eden birden çok reklam türünün birlikte kullanımı, verilerinizi anlamsızlaştıracaktır. Bu sık yapılan büyük bir hatadır. Çünkü Google Ads’de varsayılan olarak bir arama kampanyası oluşturduğunuzda, görüntülü reklam ağı size otomatik olarak sunulur. Ayrıca Google Arama Ağı iş ortakları dahil et seçeneğini, bütçeniz doğrultusunda dahil edip etmemeyi düşünmelisiniz.

Görüntülü reklam ağı, Google’ın portföyünde ki 2 milyondan fazla web sitesinde ve uygulamada reklam göstermenizi sağlayan bir sistemdir. Kısacası, Google.com’da yapılmayan herhangi bir reklam, görüntülü reklam ağı kategorisine girer. Yani Gmail, Google Haritalar gibi Google mülklerinde yapılan reklamlar da görüntülü reklam ağı kategorisindedir. Erişim genişletmek ve marka bilinirliği kampanyaları yürütmek isteniyorsa, görüntülü reklam ağı kullanılır. Ancak burada, az önce belirttiğim nedenden dolayı arama ağı kampanyanızı, görüntülü reklam ağı kampanyalarınızdan ayrı tutmalısınız. O yüzden ”Google Görüntülü Reklam Ağı’nı dahil edin” seçeneğinin işaretini kaldırmalısınız.

Google Arama Ağı iş ortaklarını dahil edin seçeneğini kullanmak, Google’ın ask.com, yahoo.com, youtube.com gibi binlerce iş ortağını platformunda reklamınızın gösterilmesini sağlar. Kampanyanızın bütçesine bağlı olarak bu seçeneği kullanmak istemeyebilirsiniz. Google’nin henüz onayladığı ve kullanıcılara verdiği iş ortağı listesi yoktur.

Bunu bir örnekle açıklayalım.

ask.com
yahoo.com
Her iki platformda Google iş ortağıdır ve tıpkı Google gibi arama motorlarıdır. Kullanıcı arama yapar ve web sitenize ulaşabilir.
youtube.com
cnn.com
Her iki platformda Google iş ortağıdır ve arama motoru değillerdir ancak arama butonları vardır. Ancak kullanıcı bu platformlarda farklı amaç için arama yapar. Aramalar satın alma niyeti taşımaz.

Yani bu iş ortaklarında arama amacı (search intent) vardır ancak hepsi alıcı amacı (buyer intent) taşımayabilir. Başlangıç olarak benim önerim bu seçeneği devre dışı bırakmaktır. Eğer bütçeniz elveriyorsa ve bu durum size bir engel teşkil etmiyorsa, varsayılan olarak devam edebilirsiniz.

PPC, bir pazarlama modelidir. Önemli noktalarını bilmediğiniz sürece, reklamınızı tıklayan insanları müşterinize çeviremezsiniz. Google Ads Arama Ağı kampanyaları ile kazançlı reklamlar oluşturabilir ve bunları doğru kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir