İçeriğe geç

Hedef EBM (Edinme Başına Maliyet) Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • PPC

Hedef EBM (Edinme Başına Maliyet) Nedir?

Hedef EBM, işlem yani dönüşüm başına maliyet belirlemeye olanak tanıyan tam otomatik teklif stratejisidir. Dönüşüm sizin için önemli olan herhangi bir hedefin (satın alma, form doldurma vb.) gerçekleşme işlemidir. E-ticaret siteleri için ürün satın alımları,  potansiyel müşterileri oluşturma siteleri için ziyaretçilerinin üyelik formu doldurması buna örnek verilebilir.

Bu teklif stratejisinde, belirlediğiniz işlem başına maliyet doğrultusunda Google en fazla dönüşümü almaya çalışır. Google algoritmaları anahtar kelime açık arttırmalarında dönüşümle sonuçlanacak teklifleri tahmin etmeye çalışır ve bu anahtar kelimeler için fiyat verir. Dönüşümleri belirlediğiniz maliyetinin altında elde etmeye odaklandığı için tıklamaların maliyeti (CPC) önemli değildir.

Bunu bir örnekle açıklayalım.

Spor salonu işlettiğinizi varsayalım. Aylık üyelik ücretiniz 1000 TL olsun. Web sitenizdeki üyelik formunun dönüşüm oranının %10 olduğunu geçmiş verilerinizden bildiğinizi varsayalım. (Formu dolduran her 100 kişiden 10’u spor salonuna üye oluyor) O zaman üyelik formunun sizin için değeri 100 TL olur. (1000 / 10) Bu yüzden, üyelik formunun edinme başı maliyetini 100 TL’den az belirlemeniz gerekir. Aksi taktirde, reklamlarınız kazançlı olmaz.

Şimdi Google belirlediğiniz işlem başı maliyet doğrultusunda tıklama başına maliyetinizi belirleyecektir.

Hedef EBM (Edinme Başına Maliyet) Nasıl Kullanılır?

Hedef EBM teklif stratejisini kullanabilmek için, hesabınızda en az bir dönüşüm kurulumunun yapılandırılmış olması gerekir. Dönüşüm ayarları, Google Ads panelindeki üst menüde, araçlar ve ayarlar bölümünde yapılandırılır. Bu teklif stratejisi için dönüşüm değeri belirlemenize gerek yoktur.

Google Ads hedef EBM için dönüşüm kurma yeri.

Dönüşüm kurulumu ile ilgili detayları “Google Ads Dönüşüm İzleme Nasıl Kurulur?” rehberimden öğrenebilirsiniz.

Google Ads ile reklam vermeye yeni başlayanlar için kişisel önerim, günde 2-3 dönüşümünüz gerçekleşmediği sürece bu teklif stratejisini kullanmamanızdır. Ne kadar fazla dönüşümünüz varsa Google algoritmaları o kadar iyi çalışacaktır. Bu yüzden yeni bir Google Ads hesabı açtığınızda zaman kaybetmeden dönüşüm ayarlarını yapılandırmanızı öneriyorum. Manuel TBM teklif stratejisi ile başlayın. Dönüşüm elde edince otomatik teklif stratejilerinden biri olan hedef EBM’ye geçebilirsiniz.

Hedef EBM (Edinme Başına Maliyet) stratejisini kullanmak için aşağıdaki adımları takip edin.

ADIM-1. Yeni bir kampanya başlattığınızda ekranınıza çıkan ekranda bütçe ve teklif verme bölümü bulunmaktadır. Hemen altında doğrudan bir teklif stratejisi seçin seçeneğine tıklayın.

ADIM-2. Teklif stratejinizi seçin bölümünde hedef EBM’yi seçip, fiyatı belirleyin. Daha önce kampanya oluşturduysanız hedef EBM verilerine hesabınızdan bakabilir ve onu referans alabilirsiniz. Ya da yukarıda örneğini verdiğim yöntemi kullanabilirsiniz.

Portföy stratejisi olarak belirlerseniz, birden çok kampanya da bu teklif stratejisini kullanabilirsiniz. Ayrıca maksimum ve minimum tıklama başına maliyet belirleme seçeneğinizde olur. Ancak kişisel olarak önerim hedef EBM’de tıklama başına maliyetinizi sınırlandırmamanızdır. Çünkü bu hedef stratejisinin amacına uygun çalışmasını engeller ve bazı dönüşümleri kaçırabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra hedef EBM teklif stratejisi ayarınız tamamlanır. Devam edip reklam grubu, reklam oluşturmalısınız. Ayrıca istediğiniz zaman kampanya ayarlarında belirlediğiniz hedef EBM fiyatını değiştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir