İçeriğe geç

En iyi WordPress SEO Eklentileri

  • SEO

WordPress’te, SEO’da yeni olan, SEO için yeterli zamanı olmayan ya da kendi analizleriyle bir otomasyonu birleştirmek isteyenler için birçok SEO eklentisi mevcuttur. Ancak aşağıda listelediğim 3 SEO eklentisi bir çok kullanıcı için yeterli olacaktır. Aynı anda kullanılmadığı sürece sorun teşkil etmezler.

Rank Math

Rank Math, WordPress için kullanımı kolay, zengin özelliklere sahip bir SEO eklentisidir. Özelikle son zamanlarda rakibi Yoast Seo ile çok fazla karşılaştırılıyor. Bazı SEO uzmanları Rank Math’ın Yoast Seo’dan daha iyi olduğu konusunda makaleler paylaşmaya başladı. Hali hazırda Yoast SEO ya da All In One eklentisi kullanıyorsanız ve Rank Math’e geçmek isterseniz, tüm ayarları basit şekilde aktarabilme özelliği mevcut. Özelleştirilen temel yapılandırma seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ücretli (pro ve business) ve ücretsiz sürümleri var. Ücretli sürümlerinde kişisel web sitesi, anahtar kelime takibi gibi gelişmiş yapılandırmalar mevcut. Ancak ücretsiz olarak da çok fazla seçenek sunuyor.

Rank Math ayarlar bölümünde snippetleri düzenleyebilirsiniz. Böylece sayfalarınızın ya da yazılarınızın Google’da mümkün olduğunca kusursuz görünmesini sağlarsınız. Birden çok odak anahtar kelime yazarak içeriğinizin SEO özelliklerini ölçebilirsiniz. Böylece blog gönderinizin uzunluğunu, iç ve dış linklerinizi vb. kontrol edip arama motoru sıralamasında Google’nin belirlediği standartlara uyup uymadığınızı gözden geçirebilirsiniz.

SEO eklentisi Rank Math'ın snippet düzenleyicisi.
Rank Math özellikleri

Rank Math’ın arayüzünde dikkat çeken bazı özellikleri şunlardır:

Site haritası oluşturma

Görsel optimizasyon

Local SEO (Yerel SEO)

301 302, 307, 404,410, 451 Yönlendirme

Google Search Console entegresi

SEO analizi

Schema markup

Anahtar kelime önerileri

WooCommerce sayfa optimizasyonu

Rank Math menüsü.

Tavsiye edilen ayarları bu menüden yapılandırabilir ve sık sık ayarları kontrol ederek web sitenizin SEO açısından güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yoast SEO

Yoast SEO, yaklaşık 300 milyon kullanıcı sayısı ile WordPress’teki en popüler SEO eklentisidir. Rank Math gibi ücretli ve ücretsiz sürümleri vardır. Web sitenizi Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarına ait webmaster araçlarında kolayca doğrulayabilirsiniz.

Google ön izlemesi ile web sitenizin sayfalarının, yazılarının ve kategorilerinin snippetlerini düzenleyebilirsiniz.

Yoast SEO'nun Google ön izlemesi.

Odak anahtar kelime, meta açıklaması, URL optimizasyonu, okunabilirlik analizi gibi özellikleri SEO çalışmanızı iyileştirmek için kapsamlı öneriler sunar. Rank Math’daki gibi hedef anahtar kelimelerin içeriğinize ne kadar iyi “optimize edildiğini” gösteren bir özelliği vardır. Ancak birden fazla odak anahtar kelime analizi, premium özelliklere dahildir. SEO puanını iyileştirmek için yapmanız gereken adımları size önerir. İçeriğinizi hazır hale getirmek için önerileri uygulayabilirsiniz.

Yoast SEO özellikleri

Yoast SEO’nun bazı önemli özelikleri şunlardır:

Tahmini okuma süresi raporu

Sumrush ortaklığı ile anahtar kelime verilerini kullanma

Site haritası oluşturma

Gelişmiş başlık ve meta açıklama desteği

Kolay noindex ayarı

Eski içerik uyarı sistemi

Tekrarlanan içerik uyarı özelliği

Elementor için kusursuz entegre özelliği

Yoast SEO menüsü.

Bu menüden kendi ayarlarınızı ya da tavsiye edilen ayarları yapılandırabilirsiniz.

All In One SEO eklentisi yeni kullanıcılar için kolay anlaşılabilir olduğu gibi SEO hakkında bilgisi olan ancak zamanı olmayanlar içinde gelişmiş özellikler sunmakta. Özellikleri ve işlevselliği kullanım kolaylığı sağlıyor. WordPress sitenizi ve sıralamamanızı optimize etmek için ihtiyacınız olan bir çok özelliğe sahip. Tıpkı diğerleri gibi ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut. Haber siteleri için, Google Haberler optimizasyonu da var. Zengin snippetler için oldukça fazla seçenek sunuyor. Kritik hata raporu ile web sitenizi analiz edebilir, geliştirmeniz gereken ayarları yapılandırabilirsiniz.

All In One

All In One SEO eklentisini snippet düzenleyicisi tıpkı diğer SEO araçları gibidir. Kullanışlı bir arayüzü vardır. Snippet ön izlemesini, yazı başlığını ve meta açıklamasını burada yapılandırabilirsiniz.

All In One'ın snippet düzenleyicisi.

İçeriğiniz için SEO yapılandırma hataları size uygulamanız için önerilerde bulunur.

All In One'nın özellikleri.

WordPress arayüzündeki All In One menüsünde dikkat çeken bazı SEO yapılandırmalarını şunlardır:

Arama Görünümü

Rakip Analizi

XML ve RSS Site Haritası desteği

E-ticaret için SEO

AMP DESTEĞİ

Yerel SEO

All In One menüsü.

All In One’ın SEO arayüzü bir hayli geniştir. Ücretli sürüm ile özellikleri daha da genişletebilirsiniz.