İçeriğe geç

Landing Page (Açılış Sayfası) Nedir? Reklamcılıkta Nasıl Kullanılır?

  • PPC

Açılış sayfası (landing page) ziyaretçilere verilen ilk izlenimdir. Genel olarak reklamlarda kullanıcılara ne sunulursa, açılış sayfasında o gösterilir. Örneğin, bir yazılımın ücretsiz deneme sürümünün reklamını yapıyorsanız, açılış sayfanızda bunu sunmanız gerekir. Bu yüzden web sitenize gelen ziyaretçilerinize teklifinizin ve yazılımınızın gerçekten onlar için olup olmadığına karar verebilmeleri için yeterli bilgi vermelisiniz.

Landing Page (Açılış Sayfası) Nedir?

Açılış sayfası, arama motoru kullanıcılarının reklamlara tıkladıktan sonra gelmeleri için özel olarak tasarlanan sayfadır. Sadece reklamlarınız için özel bir sayfa oluşturabilir ya da mevcut sayfalarınızı reklamlarınız için optimize edebilirsiniz.

İnsanları ana sayfanıza yönlendirmek istemezsiniz çünkü daha alakalı sayfalara yönlendirerek çok daha yüksek bir oranda dönüşüm elde edebilirsiniz. Ayrıca potansiyel müşteriniz sitenize gelir ve aradıkları bilgileri bulmakta zorlanırsa ya da ne yapacaklarını bilmedikleri bir duruma düşerlerse web sitenizden ayrılırlar. Amacınız, potansiyel müşterinize sunduğunuz ürün veya hizmetleri en iyi şekilde tanıtmaktır.

Oluşturduğunuz her açılış sayfası için bir hedefiniz olmalıdır. Örneğin, trafiğinizin bir bölümünü tanıtım içeren blog sayfanıza yönlendirmek, başka bir bölümünü satış sayfanıza yönlendirmek istiyorsanız, her biri için ayrı açılış sayfaları oluşturmalısınız. Aklınızda aynı açılış sayfası için birden fazla fikir varsa ve hangisinin daha iyi dönüşümü sağlayacağından emin değilseniz, bir A/B testi oluşturmalısınız. Bu şekilde zaman içerisinde hangi reklamın daha etkili olduğunu anlayabilirsiniz.

Açılış sayfasında ziyaretçilere birden fazla teklif sunulmamalıdır. Bir teklif ve bir harekete geçirici mesaj yeterli olacaktır. Reklamların bir devamı gibi görünen açılış sayfaları daha yüksek dönüşüm oranları sağlayacaktır. Yani kullanıcının arama sorgusundan anahtar kelimeye, reklama ve açılış sayfasına kadar kesintisiz bir yolculuk sunmalısınız.

Google’ın Aradığı Açılış Sayfası (Landing Page) Kriterleri Nelerdir?

  1. Açılış sayfanızın yüklenme süresini mümkün olduğunca azaltmalısınız. Yavaş yüklenen sayfalar, ziyaretçilerinizi etkiler ve doğal olarak Google tarafından hoş karşılanmaz. Çünkü kullanıcı deneyimi Google tarafından çok önemseniyor. Sayfa yüklenme sürenizi kontrol etmek için bir Google hizmeti olan PageSpeed Insights aracını kullanabilirsiniz. Sayfa yüklenme hızınızı nasıl iyileştireceğinizle ilgili öneriler sunar. Ancak bazı önerileri web yazılım bilgisi gerektirir.
  2. Web sitenizde güvenilirliği ve şeffaflığı teşvik etmek gizlilik politikanızı oluşturmalısınız. Çünkü açılış sayfalarınızı dolaylı yoldan etkiler. Ürün veya hizmetleriniz konusunda da açık ve şeffaf olun. Kullandığınız çerezleri web sitenizi ziyaret edenler herkese bildirin. Ziyaretçilerinize sizinle paylaştıkları kişisel bilgilerle ile ne yapmayı planladığınızı açıkça belirtin. Örneğin kişisel bilgiler ile Google Analytics ve Google Ads oluşturulan yeniden pazarlama listeleri gibi.
  3. Web sitenizde gezinmeyi kolaylaştırmalısınız. Örneğin, kategorik düzeninizi menülerinizde iyi yansıtın. Ziyaretçilerinizin açılış sayfanızdan diğer aradıkları sayfalara kolayca ulaşabilmesi ve istedikleri şekilde hareket edebilmesi, Google tarafından artı not olarak karşılık bulur.
  4. İçerikleriniz yararlı, alakalı ve özgün olmalı. Sayfanızdaki metin ve görseller, reklam metniniz ve anahtar kelimenizle net bir şekilde ilişkili olmalıdır. Tüm bunlar insanların arama sorgularıyla eşleştiğinde, onları aradıkları şeylere götürmelidir.

İyi Bir Açılış Sayfası İçin 6 Kriter

Kullanıcı Dostu Tasarım

Açılış sayfanız, gezinmesi kolay, profesyonel, benzersiz tasarımlı olmalı. Herkesin kullandığı ücretsiz temaları özelleştirmeden kullanmamalısınız.

Hızlı Sayfa Yüklenmesi

Araştırmalar, bir web site yüklenmesinin 5 saniyeden uzun sürmesinin, insanların sıkılıp sayfadan ayrılmasına yol açtığını ortaya koydu. Daha hızlı sayfalar da daha iyi dönüşüm oranı anlamına geliyor. WordPress, Shopify, Wix gibi bir CMS kullanıyorsanız bu sorunu hızlı bir tema veya eklenti kullanarak kolayca halledebilirsiniz. Mobil web sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlamak içinde AMP kullanmayı düşünebilirsiniz.

Net Harekete Geçirici Mesaj

Açılış sayfalarınıza net bir harekete geçirici mesajınız olduğundan emin olun. Web sitenize gelen her bir ziyaretçi sizin müşteriniz olma potansiyelinde. Potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekemezseniz, istediklerinizi onlara yaptıramazsınız.

İlgi Çekici Teklif

Ürün veya hizmetinizin rakiplerinizden farklı ve daha iyi olduğunu gösterecek kanıtlar sunarak potansiyel müşterilerinize bir teklif sunmalısınız.

İkna Edici Metin

İnsanlar bir ürün veya hizmeti sizden neden alsın? Diğerlerinden farkınız ne? Sunduklarınızın faydalarından değil özelliklerinden bahsedin. Çünkü insanlar genelde bildikleri ürün veya hizmeti Google’da aratırlar.

Müşteri Yorumları Ve Puanları

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi daha önce satın almış müşterilerinizin yorumlarını ve puanlarını açılış sayfanıza koyarsanız, bu sizin için iyi bir sosyal kanıt oluşturur. Hiç kimse daha önce tercih edilmemiş bir ürün veya hizmeti satın almak istemez. Ayrıca müşteri yorumları web sitenizin tercih edildiğinin bir göstergesidir.